Blog

Podlahy z podlahových prken

  • OSB desky jsou v poslední době nejoblíbenějším materiálem pro přípravu podkladu. Mají vysokou pevnost, pokud ale nejsou dodržovány ekologické normy, mohou obsahovat velké množství formaldehydu a dalších nebezpečných pryskyřicí.
  • Dřevotřísková deska je kompozitní materiál, má menší pevnost než OSB, ale je také levnější. Při instalaci musí být věnována zvláštní pozornost připevnění.
  • Dřevovláknité desky jsou vyráběny z dřevní štěpky a v průběhu výroby jsou ještě přidávány látky odpuzující vodu, například kalafuna nebo parafín. Ukazatele pevnosti se u různých značek (výrobců) desek mohou značně lišit.
  • Překližka je dřevěná vícevrstvá deska, která se vyrábí lepením dýh, upravených určitým způsobem. Většinou se překližka skládá z nejméně tří vrstev, přitom se jednotlivé vrstvy dýh na sebe lepí vždy křížem.

Podlahové palubky

Často se stává, že na povrchu krytiny se objeví nerovnosti nebo jiná poškození, proto se mnozí mistři podlaháři snaží zjistit jak nejlépe podlahová prkna vyrovnat. V jednodušších případech pomáhá speciální nástroj.

Při relativně nevelkých nerovnostech můžete použít elektrický hoblík, s jeho pomocí odstraníte tenké vrstvy dřeva a povrch se stane hladším.

Někdy je potřeba podlahové palubky zbrousit, to se provádí speciálním přístrojem a vrstvy původního materiálu se odstraňují pomocí brusného plátna s různou úrovní hrubosti. Cena takového přístroje je poměrně vysoká.

----